MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piłeś? Nie jedź! W tę majówkę kierowcy mają znacznie więcej do stracenia niż rok temu

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Przed wyruszeniem w podróż warto przebadać się na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu
Przed wyruszeniem w podróż warto przebadać się na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu jermos PPG/arch. Promiler
Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim… perspektywa uczestniczenia w ruchu wraz z setkami kierowców, którzy ryzykują życiem własnym i cudzym. W trakcie zeszłorocznej majówki (28.04 - 03.05) policjanci zatrzymali 1840 nietrzeźwych kierujących. Według danych Instytutu Transportu Samochodowego, w latach 2018–2022, alkohol był przyczyną co dziewiątego majówkowego wypadku. W tym roku jest nadzieja na zmniejszenie fatalnych danych w statystykach. Dlaczego?

Spis treści

Kontrole na drogach są w tym roku jeszcze gorętszym tematem. Wszystko przez nowe przepisy, które pozwalają na konfiskatę auta pijanym kierowcom. Choć regulacje obowiązują od połowy marca, dopiero teraz statystyki pokażą, czy warto było je uchwalać.

Nietrzeźwy kierowca straci potencjalne narzędzie zbrodni

Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem karnym, od 14 marca tego roku, nietrzeźwy kierowca (mający powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi), zawsze będzie tracił samochód, niezależnie od tego, czy był sprawcą wypadku czy jedynie został przyłapany na jeździe na podwójnym gazie.

– Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu to surowa kara, ale jak pokazują doświadczenia innych, europejskich krajów, może ona skutecznie zniechęcać do popełniania tych przestępstw – komentuje Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Sankcja ekonomiczna może być skuteczniejsza od widma utraty życia?

Trudno ocenić, czy nowa kara powstrzyma niektórych kierowców przed wsiadaniem do auta z zamiarem prowadzenia go. Wiadomo jednak na pewno, że jeśli któryś to zrobi i zostanie zatrzymany, to straci potencjalne narzędzie zbrodni, co przy obecnych cenach aut, nawet używanych, wydaje się dotkliwą karą.

Alkosłupy pomogą uniknąć problemów. Jak działają?

Zapewne część osób, chcąc uniknąć ryzyka, zaopatrzy się w alkomaty, tuż przed wyruszeniem w dalszą podróż. Pozostali będą zdani na alkomaty publiczne. Choć sama nazwa brzmi odstraszająco, a na pewno mało higienicznie, to nie ma się czego obawiać.
Urządzenie umożliwia szybkie i dokładne przebadanie trzeźwości przed jazdą. Alkosłupki umieszczane są w miejscach publicznych, takich jak parkingi, stacje benzynowe lub lokale gastronomiczne. Badanie jest bezpieczne i kosztuje 5 zł za sesję. Jego skuteczność została potwierdzona publicznym testowaniem, jakie miało miejsce w sierpniu 2023 r. na Bulwarach Wiślanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Piłeś? Nie jedź! W tę majówkę kierowcy mają znacznie więcej do stracenia niż rok temu - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska