Mateusz Pietras
Znakomity dzień w wykonaniu Biało-Czerwonych.
Znakomity dzień w wykonaniu Biało-Czerwonych. ANDRZEJ BANAS/POLSKA PRESS
Kanadyjkarz Oleksii Koliadych zwyciężył w jedynce na 200 m w zawodach Pucharu Świata w węgierskim Szegedzie. Na drugim stopniu podium stanęli Dominika Putto, Sławomir Witczak oraz mikst kanadyjkowy Aleksander Kitewski, Sylwia Szczerbińska. Wcześnie tego samego dnia inne dwie polskie osady również stanęły na podium. Polki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto zajęły drugie miejsce w finale K4 500 m w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w węgierskim Szegedzie. Trzecia w jedynce na 1000 m była Justyna Iskrzycka.

Znakomite sobotnie starty Biało-Czerwonych

Oleksii Koliadych, mistrz świata z 2022 roku, prowadził od startu do mety i pokonał Litwina Henrikasa Zustautasa o 0,14 sekundy.

W innej nieolimpijskiej konkurencji C1 500 m rywalizował Juliusz Kitewski, który wygrał finał B (10. lokata w klasyfikacji ogólnej).

W kobiecych kanadyjkowych dwójkach na 200 m rozgrywany był tylko finał, bowiem tylko osiem załóg zgłosiło się do tej konkurencji. Magda Stanny i Patrycja Mendelska zajęły szóste miejsce, a triumfowały Hiszpanki Anita Jacome, Maria Cobrera.

0,06 sekundy zabrakło do podium kajakarkom Justynie Iskrzyckiej i Katarzynie Kołodziejczyk, które rywalizowały w dwójce na 500 m. Polki zajęły czwartą lokatę, a zwyciężyły z wyraźną przewagą nad resztą stawki Nowozelandki Lisa Carrington i Alicia Hoskin. Druga polska osada - Martyna Klatt i Helena Wiśniewska została zdyskwalifikowana w biegu eliminacyjnym za dwukrotny falstart.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa w sobotę po raz drugi na podium stanęła Putto. Kajakarka Zawiszy Bydgoszcz rano zajęła drugą lokatę w czwórce na 500 m, a w finale jedynek na 200 m również była druga. Polka musiała uznać wyższość tylko Chinki Mengdie Yin. Na tym samym dystansie Julia Olszewska uplasowała się na siódmej pozycji w finale B (16. miejsce).

Kajakarze Jakub Stepun i Przemysław Korsak trzy dni temu świętowali awans na igrzyska, wywalczony w konkurencji K2 500. Polacy uzyskali kwalifikację dzięki zwycięstwu w finale regat kontynentalnych, które rozegrano także w Szegedzie. W zawodach Pucharu Świata poprzeczka została zawieszona już znacznie wyżej; Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowani na siódmej pozycji, a do zwycięskiej załogi z Australii (Jean van der Westhuyzen, Thomas Green) stracili 1,63 sekundy. W tej samej konkurencji Wojciech Pilarz, Wiktor Leszczyński wygrali finał C (19. miejsce).

O bilet do Paryża walczył również Sławomir Witczak w jedynce na 1000 m, ale bez powodzenia. Kajakarz Energetyka Poznań w zawodach PŚ na dystansie o połowę krótszym niespodziewanie zajął drugą lokatę, a przegrał tylko z mistrzem olimpijskim Balintem Kopaszem z Węgier o nieco ponad pół sekundy.

Tylko cztery ekipy wystąpiły w finale mikstów kanadyjkowych na 500 m. Kitewski i Szczerbińska finiszowali na drugim miejscu za załogą z Chin.

Świetny początek w sobotę

W pierwszym dniu finałów łącznie sześć polskich osad stanęło na podium - przed południem kobieca czwórka w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto była druga w finale, a Iskrzycka zajęła trzecią lokatę w jedynce na 1000 m.

W sobotę po południu rozegrane zostaną kolejne wyścigi eliminacyjne m.in. z udziałem kanadyjkarzy Wiktora Głazunowa i Doroty Borowskiej.