MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak się jada w Gorzowie. Szarlotka, bliny, kluchy i gulasz (przepisy)

(tami)
Gdy trafimy do południowej cukierni, czasami szarlotką może poczęstować nas Tatewik, córka pani Mariny. Jej imię oznacza "ta, którą prowadzą skrzydła”. - I tak mnie gna po świecie - przyznaje. Na jej cześć jej mama stworzyła ciasto nas miodzie, z wisienką.
Gdy trafimy do południowej cukierni, czasami szarlotką może poczęstować nas Tatewik, córka pani Mariny. Jej imię oznacza "ta, którą prowadzą skrzydła”. - I tak mnie gna po świecie - przyznaje. Na jej cześć jej mama stworzyła ciasto nas miodzie, z wisienką. Jakub Pikulik
Kuchnia Gorzowa to zlepek kuchni z wielu regionów. Przemieszały się w niej tradycyjne potrawy osadników, którzy przybyli na te tereny po 1945 r. Przepisy pochodzą z książki "Nadodrzańskie menu, czyli przewodnik turystyczno-kulinarny po Brandenburgii i Ziemi Lubuskiej" przygotowanej przez Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie.

Szarlotka

Szarlotka.
Szarlotka.

Szarlotka.

- Szarlotka jak szarlotka. Na kruchym cieście, ze świeżych jabłek, lekko zblanszowanych, z odrobiną cynamonu - mówi pani Marina, jakby lekko zdziwiona, że ludzie na punkcie tej szarlotki hopla dostają. W 2009 r. podczas I Lubuskich Kulinariów Regionalnych zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na landsberski wypiek. Warunkiem było, by ciastko powstało na bazie renety, która jest historycznie związana z miastem.

- Twarda, winna, kwaskowata - gorzowianka wymienia zalety odmiany szarej lub złotej. Jej akcent zdradza, że Gorzów stał się dla niej przystanią. Przywiozła tu ze sobą swoje tradycje, obyczaje, a także aromatyczną kuchnię. Pachnącą przyprawami południa. Urodziła się w Batumi. Jest Ormianką gruzińskiego pochodzenia. Do Polski trafiła ponad 20 lat temu.

- Wasze ciasta mi nie smakowały. Piekłam gruzińskie. Każdy mówił, że pyszne i że powinnam na nich zarabiać. A że pieczenie to moja pasja, to odważyłam się i od 12 lat prowadzę cukiernię - opowiada. Południowa cukiernia Marina słynie nie tylko z szarlotki. Specjalnością są ciasta gruzińskie. Pełne miodu, orzechów, na bazie śmietany, ciasta francuskiego. Kolejki ustawiają się po pachlawę, napoleona, mikado.

Bliny ziemniaczane

Bliny ziemniaczane.
Bliny ziemniaczane.

Bliny ziemniaczane.

(przepis z Kresów Wschodnich)
500 g mąki, 50 g drożdży, 250 ml wody lub mleka, 4 duże ziemniaki, sól, olej do smażenia

Drożdże rozetrzeć z wodą, dodać część mąki i zostawić aż wyrośnie. Ziemniaki zetrzeć na tarce jak na placki ziemniaczane, połączyć z rozczynem, dodać resztę mąki i sól. Wyrobić ciasto o konsystencji gęstej, kwaśniej śmietany. Pozostawić do wyrośnięcia na 2-3 godziny. Smażyć z obu stron wlewając porcję ciasta na niedużą patelnię. Bliny powinny mieć wielkość spodka pod filiżankę. Można podawać z różnymi dodatkami, np. z jajkiem, twarożkiem lub śmietaną.

Pierogi z nadzieniem serowym

Pierogi z nadzieniem serowym.
Pierogi z nadzieniem serowym.

Pierogi z nadzieniem serowym.

(przepis z Polesia)
ciasto: 500 g mąki pszennej, 0,25 l wody, sól; farsz: 500 g twarogu tłustego, 2 jaja, 2 łyżki śmietany, sól, pieprz

Nadzienie: ser, śmietanę, jaja rozgnieść widelcem, dodać sól, pieprz i wyrobić farsz. Ciasto: z mąki, gorącej wody i soli zagnieść ciasto. Z rozwałkowanego na cienki placek ciasta wykrawać krążki, na każdy nałożyć farsz, złożyć na pół i zlepić. Wkładać do wrzącej, osolonej wody. Gotować wolno aż wypłyną. Boczek i obraną cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć i pod koniec doprawić do smaku. Ugotowane pierogi wykładać łyżką cedzakową i polać podsmażonym boczkiem z cebulą.

Kluchy na parze

Kluchy na parze.
Kluchy na parze.

Kluchy na parze.

(przepis z Wielkopolski)
0,8 kg mąki wrocławskiej, 1 łyżeczka cukru, 40 g drożdży, 2 jaja, 0,4 l mleka, sól

Mleko podgrzać, mąkę przesiać, jaja wybić. Drożdże rozetrzeć z cukrem, rozprowadzić w ciepłym mleku, wlać do miski i posypać na wierzchu mąką. Gdy rozczyn zacznie rosnąć, dodać mąkę, jaja, sól i wyrobić ciasto. Powierzchnię ciasta posypać mąką, miskę przykryć serwetką i pozostawić w ciepłym miejscu na ok. półtora godziny do wyrośnięcia. Gotowe ciasto przegnieść, podzielić na równe kawałki, uformować kule i pozostawić je na posypanej mąką stolnicy, przykryte serwetką, aż wyrosną. Kluski gotować na parze ok. 8 minut. Podaje się je do pieczonych mięs, drobiu, zrazów wołowych.

Gulasz po cygańsku

Gulasz po cygańsku.
Gulasz po cygańsku.

Gulasz po cygańsku.

(przepis Danuty Zielińskiej)
0,5 kg pieczarek, 3 papryki różnokolorowe, 30 dag fasolki szparagowej, 3 cebule, 3 ogórki kiszone, 4-5 kiełbaski (może być też szynka), wegeta, dwa małe przeciery pomidorowe, 2-3 pomidory, sól, pieprz, bazylia

Zagotuj w dużym garnku pół litra wody. Warzywa i kiełbasę pokrój w kostkę. Kiełbasę i cebulę możesz podsmażyć na patelni. Wrzuć wszystko do gotującej się osolonej wody. Gulasz powinien się delikatnie gotować. Pod koniec dodaj przecier pomidorowy, pokrojone w kostkę pomidory i dopraw do smaku. Jeszcze chwilę pogotuj. Podawaj z pajdą świeżego chleba.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska