MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Siemoniak szefem MSWiA. Długa kariera nowego ministra

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Tomasz Siemoniak zastąpi Marcina Kierwińskiego
Tomasz Siemoniak zastąpi Marcina Kierwińskiego Adam Jankowski/Polska Press
Tomasz Siemoniak zostanie nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Zastąpi na tym stanowisku Marcina Kierwińskiego, który startuje w wyborach do europarlamentu. Poniżej przedstawiamy sylwetkę nowego szefa MSWiA.

Tomasz Siemoniak nowym szefem MSWiA

– Nie muszę nikomu szerzej przedstawiać sylwetki pana Siemoniaka. Był wicepremierem w moim rządzie i rządzie pani premier Ewy Kopacz. Był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. Był ministrem obrony narodowej i w tej roli pełnił funkcję wicepremiera w poprzednich dwóch rządach PO – powiedział Donald Tusk.

Premier podkreślił, że współpracuje z Siemoniakiem od lat. – Ty byłeś bardzo młodym człowiekiem, a ja w średnim wieku, kiedy rozpoczęliśmy współpracę – mówił o Siemoniaku.

– Więc jak się państwo domyślacie, mam bezgraniczne zaufanie do pana ministra Siemoniaka i dlatego nie waham się powierzyć mu obu funkcji - będzie pełnił rolę ministra spraw wewnętrznych i administracji i równocześnie koordynatora ds. służb specjalnych – podkreślił szef rządu.

Zdaniem Donalda Tuska, obecna sytuacja w Polsce i na naszych granicach "każe wzmocnić rząd i służby i jeszcze lepiej koordynować działania wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju".

– Tutaj doświadczenie wyniesione z kierowaniem MON także się przyda, liczę na bardzo dobrą współpracę premiera Siemoniaka z premierem Kosiniakiem-Kamyszem – dodał.

Kim jest Tomasz Siemoniak?

Tomasz Siemoniak urodził się 2 lipca 1967 roku.

Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W czasie studiów należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, kierował uczelnianymi strukturami tej organizacji w SGPiS.

W latach 90. działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, następnie w Unii Wolności, później przystąpił do Platformy Obywatelskiej.

W latach 1994-1996 był zatrudniony w TVP m.in. jako dyrektor Programu 1. W latach 1998-2000 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej. Do 2002 roku zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

W latach 1998-2000 radny gminy Warszawa-Centrum. Od grudnia 2000 roku do lipca 2002 roku był wiceprezydentem Warszawy. W latach 2002-2006 zasiadał w zarządzie Polskiego Radia. Do 2007 roku był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.

26 listopada 2007 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA. 2 sierpnia 2011 powołany roku na urząd ministra obrony narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska. 18 listopada 2011 roku objął to samo stanowisko w drugim gabinecie premiera Donalda Tuska.

14 grudnia 2013 roku został wybrany na członka zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej.

22 września 2014 roku objął stanowiska wicepremiera oraz ponownie ministra obrony narodowej, tym razem w rządzie Ewy Kopacz. W 2015 roku, po przegranych przez PO wyborach parlamentarnych, zakończył pełnienie tych funkcji.

Jest posłem na Sejm III, IX i X kadencji i wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

12 grudnia 2023 roku Sejm X kadencji wybrał go na urząd ministra-członka Rady Ministrów w trzecim rządzie Donalda Tuska. Następnego dnia został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę powołany na to stanowisko. Szef rządu powierzył mu funkcję ministra koordynatora służb specjalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tomasz Siemoniak szefem MSWiA. Długa kariera nowego ministra - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska